Всесвітній день свободи преси
Свобода у вираженні людьми власних думок та відкритий доступ до інформації — невід’ємні складові демократичного суспільства. Недаремно голос журналістів здавна вважається голосом громадськості, адже саме завдяки їхній діяльності ми можемо робити вибір, який базується на фактах. Проте далеко не завжди журналісти можуть виконувати свою роботу без страху й стороннього тиску — висвітлення небажаних для владних чи кримінальних структур фактів часто призводить до ризику загинути або потрапити за грати. Нагадуванням про необхідність поважати свободу ЗМІ, а також приводом для обговорення журналістської професійної етики є Всесвітній день свободи преси, який відзначається щороку 3 травня.
Свобода преси — важлива складова демократії, бо фактично вона має бути джерелом, з якого люди дізнаються правду. На ЗМІ покладено функцію контролю за владою, тому кожного разу, коли відбувається соціальна несправедливість чи корупційні злочини, саме журналісти першими повідомляють про це людей. Також ми довіряємо пресі в зборі, перевірці та оприлюдненні фактів та цифр, які впливають на наші важливі рішення. Проте це можливо повною мірою тільки в тому разі, якщо преса є дійсно незалежною.
Всесвітній день свободи преси — це можливість підвищити обізнаність людей про значення такої свободи, а також про те, що в багатьох країнах ЗМІ піддають цензурі, штрафам, примусовим закриттям, а журналісти й видавці стають жертвами переслідувань та навіть вбивств. Цей день нагадує всім, що незалежні ЗМІ — це не тільки передумова, а й показник демократії в кожній країні.