"Раціональне використання та належна охорона водних ресурсів - важливі чинники сьогодення"

  • 4025

Багато з нас знають, що 22 березня - Всесвітній день водних ресурсів.

Фото без опису

У кож­ного з нас, у певній мірі, з'являється власне ставлення до води, тому потрібно полити розсаду овочів, тому полити весняну красу - квіти, а дехто просто планує провести свою відпустку поближче до води, щоб мати змогу порибалити, покупатися і таке інше. Без чого життя не має тієї краси і свого шарму? Без цілющої вологи, як відомо, людина, та й усе живе на землі, не зможе жити. Вода входить до складу всіх організмів біосфери, у тому числі і до складу тіла людини. У ньому вона виконує роль структурного компонента, розчинника і переносника поживних речовин, учасника біохімічних процесів, регулятора теплообміну з навколишнім середовищем. Від забезпеченості водою зале­жить життєдіяльність усіх живих організмів. Вода регулює клімат планети забезпечує господарську та промислову діяльність людей.

Важливою сільськогосподарською проблемою є ефективне і економне використання та охорона прісних вод, організа­ція їх раціонального розподілу по галузях економіки та регіонах.

Вода в Україні є цінним і найбільш дефіцитним ресур­сом. У маловодні роки дефіцит води в країні становить майже 4 млрд. кубічних метрів. Він відчувається в басейнах усіх найбільших рік, особливо у південно-східній та південній її частинах. Раціональне використання і належна охорона водних ресурсів важлива народногосподарська проблема, яку можна вирішити шляхом:

1. Використання якомога менше хімічних засобів у побуті.
Миючі засоби для прання та інша побутова хімія – все це чистить нашу оселю, але забруднює довкілля. Від надмірної кількості фосфатів, які містяться майже в усіх миючих засобах, щороку дедалі більше страждає Дніпро – джерело питної води для мільйонів українців.
1 грам фосфатів дорівнює появі 5-10 кілограмів водоростей. Коли фосфати потрапляють у річки, вони призводять до розмноження водоростей та цвітіння води. Зі збільшенням кількості водоростей зменшується рівень кисню у воді, що призводить до смерті риби та зараження води.

2. Правильної утилізації відходів.
Ніколи не зливайте в каналізацію відходи, які не розкладаються. Коли ви користуєтеся токсичними речовинами, такими як фарби або аміак, прийміть заходи щодо їх правильної утилізації. Якщо ви не знаєте, як їх правильно утилізувати, проконсультуйтеся у пункті збору небезпечних відходів.

3. Не змивання сміття та ліків в каналізацію.
Ліки зроблені з речовин, які можуть виявитися шкідливими для навколишнього природного середовища. Якщо у вас є прострочені ліки, здайте їх в пункт прийому небезпечних відходів.

4. Економного ставлення до води.
Економія води дуже важлива для збереження водних ресурсів.
Ось деякі корисні звички, які допоможуть вам економити воду:
- приймайте душ замість ванни;
- вимикайте крани, коли не користуєтеся водою, наприклад, коли чистите зуби;
- поливайте город до сходу сонця або після його заходу, щоб уникнути випаровування, що призводить до нераціонального використання води.

5. Намагання не використовувати пластик.
Більшість виробленого пластику не є біорозкладним, а тому накопичується в річках, озерах, морях. По можливості, використовуйте скляні контейнери або тканинні торбинки замість пластику.

6. Не використання пестицидів і гербіцидів.
Ті хімікати, які ви розпорошуєте в городі, потрапляють у ґрунт і просочуються у воду. Використовуйте натуральні засоби для боротьби з шкідниками і бур’янами.
Застосовуйте органічні методи рослинництва та безпечні способи боротьби зі шкідниками.

7. Запобігання ерозії ґрунту.
Коли ґрунт піддається ерозії і руйнується, потрапляючи у річки і озера, хімічні речовини у ґрунті розчиняються у воді.
Щоб запобігти ерозії ґрунту, висаджуйте більше дерев, кущів.

8. Поширення екологічних ідей.
Будьте активні в школі або на роботі. Наприклад, ви можете порекомендувати екологічно нешкідливі засоби з прибирання.
Допомагайте прибирати сміття навколо водойм.
Публічно говоріть про проблеми забруднення води у вашій територіальній громаді.

 

У випадку, якщо ви виявили забруднення водних ресурсів суб’єктами господарювання, ви маєте право звернутися до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю). У такому разі перевірка здійснюється за погодженням Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України

 

Державний інспектор з ОНПС

Придніпровського округу                                                                      Лариса ЛЕТА